staravoit писал(а):
Так это же вещь общеизвестная. Лев Сапега в предисловии к Статуту говорит, что он написан собственным языком литвинов. В документе можно найти. что этот язык назывался русским.
Извините, но Лев Сапега имел ввиду не только литвинов, а многонациональный народ ВКЛ.
" А если которому народу встыд прав своих не умети, поготовю нам, которые не обчым яким языком, але своим власным права списаные маем и кождого часу, чого нам потреба ку отпору всякое кривды, ведати можем... "
"...которую учынили есмо всим обывателем всих земль паньства нашого Великого князства Литовского, иж всих княжат, панов рад, духовных и светских, панов хоруговных, шляхту, места и всих подданных наших и всих станов в том паньстве нашом Великом князстве Литовском и иных всих земль, здавна ку тому паньству прислухаючых, почоншы от вышшого стану аж до нижшого, тыми одными правы и артыкулы, в том же статуте нижей писаными и от нас даными, судити и справовати маем. " Это из Статута.
